ENGLISH line5 فارسی line1
۱۴۰۰ شنبه ۲۵ ارديبهشت
دانشجویان
تحقق شعار سال با ادغام اهداف دانشگاه‌ها در برنامه‌های کلان ملی
تحقق شعار سال با ادغام اهداف دانشگاه‌ها در برنامه‌های کلان ملی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان گفت: اکنون زمان آن رسیده که اقدامات و اهداف دانشگاه‌های کشور در برنامه‌های کلان ملی ادغام و به تحقق شعار «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» منجر شوند.
 

سیدمسعود داودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در لنجان درباره برنامه و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای تحقق شعار سال 1400 با عنوان تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان به سهم خود در راستای تحقق شعار سال جاری، اجرای آموزش‌های مهارتی ازجمله طرح پویش، مهارت‌های شغلی، حرفه‌ای و توانمندسازی دانشجویان را همسو با فرایند توسعه کشور و حل مسائل جامعه به روش علمی در دست اجرا دارد.

این مسئول ادامه داد: طرح پویش زمینه‌های آشنایی دانشجویان با صنعت را فراهم کرده و ورود آسان‌تر آینده‌سازان کشور را به بنگاه‌های تجاری تسهیل می‌کند تا از نظر تجربی صاحب مهارت و تجربه شده و از نظر علمی و دانش کاری، میدان استفاده از اندوخته‌های دانشگاهی و ظرفیت‌های علمی خود را داشته باشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری برای سال 1400 شعار «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» را انتخاب کردند و مفهوم این شعار نشان از اهمیت ویژه به امر اقتصاد و تولید داخلی دارد؛ بنابراین چنانچه این شعار به‌طور صحیح و دقیق اجرا و محقق شود با حمایت و پشتیبانی ویژه از تولید، تولیدکنندگان و کارآفرینان و با حذف موانع و بوروکراسی‌های زائد، قطعاً تحول بزرگی در اقتصاد کشور به وجود خواهد آمد و چرخ‌های اقتصاد ایران با سرعت بالایی به حرکت درخواهد آمد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان درباره نقش دانشگاه در پشتیبانی بخش تولید کشور و رفع موانع در این مسیر به آنا گفت: در اقتصاد مدرن، دانش عامل تولید است. دانشگاهی که دانش آن بر اساس تولید دانش‌بنیان بوده، می‌تواند با تکیه بر نیروی انسانی متخصص، فناوری، امکانات، تجهیزات آزمایشگاهی و تمرکز و هم‌افزایی در برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌ها، حرکت‌های توسعه‌ای انجام دهد. اصولاً دانشگاه‌های کشور اقدامات و برنامه‌های متنوعی برای توسعه تعامل و همکاری با صنعت را به اجرا می‌گذارند؛ بنابراین در شرایط کنونی تحریم‌ها، زمان آن رسیده که این اهداف در برنامه کلان ملی ادغام و به تحقق شعار سال یعنی «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» منجر شوند.

داودی درباره استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی برای تحقق شعار سال عنوان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان با بهره‌گیری از امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی، استادان مجرب و قرارگرفتن در قطب صنعتی کشور از امکانات بسیار مناسبی در راستای تولید علم، فناوری و ارائه طرح‌های موفق پژوهشی برخوردار بوده و به‌عنوان مجهزترین و بزرگ‌ترین دانشگاه شهرستان لنجان مشغول توسعه علم و پژوهش است. همه تلاش این مجموعه، فراهم کردن بستر لازم برای تبدیل به دانشگاهی پژوهش‌محور و کارآفرین بوده و از این رو در نظر دارد با تأسیس مراکز تحقیقاتی- تخصصی در حوزه‌های برق، مکانیک و عمران و... و با هدف ایجاد بستری مناسب برای ارائه خدمات باکیفیت به پژوهشگران، شناسایی و مدیریت ظرفیت‌های ساختاری و تجهیزاتی دانشگاه در حوزه‌های تخصصی اقدام کند.

اقدامات واحد لنجان برای تحقق شعار «جهش تولید»

وی اضافه کرد: مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان با ایجاد فضای مناسب برای تجاری کردن دستاوردهای تحقیقاتی و فناورانه و حمایت از توسعه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان از ایجاد و توسعه کسب‌وکارهای جدید توسط کارآفرینان در قالب واحدهای نوپای فعال در حوزه فناوری‌های پیشرفته و اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری پشتیبانی می‌کند. تفاهم‌نامه‌ای با سرای نوآوری گیاهان دارویی اصفهان نیز منعقد شده که با این تفاهم‌نامه در حوزه گیاهان دارویی هسته و واحدهای فناور جذب می‌شوند. یکی از هسته‌های مستقر در این مرکز درباره طراحی، دوخت و صنایع گردشگری در منطقه کار می‌کند. این واحد دانشگاهی در نظر دارد با استفاده از ظرفیت‌های موجود در منطقه برای تأسیس سراهای نوآوری در حوزه صنعت فولاد و گردشگری نیز اقدام کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان بیان کرد: در سالی که رهبر معظم انقلاب موضوع جهش تولید را هدف‌گذاری کردند، یکی از عناصر اساسی برای پیشبرد شعار سال، نیروی کارآمد و دارای دانش تخصصی و مهارتی لازم بود که مقدمات این امر در این واحد دانشگاهی با راه‌اندازی مدارس سما «هنرستان فنی و حرفه‌ای غیردولتی پسرانه سما لنجان» و «پیش‌دبستان و دبستان سما فولادشهر» و مدارس عالی مهارت ایجاد شد.

داودی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان با راه‌اندازی و ایجاد طرح پویش «اشتغال همزمان با تحصیل» برای بهره‌مندی از ثمرات و نتایج چشمگیر در موضوع اشتغال و تربیت نیروی متخصص و مجرب، موفق به تربیت نیروی ماهر و کارآزموده با تخصص‌های مورد نیاز صنعت شده از این رو با عملیاتی شدن طرح پویش شاهد اتفاقی ارزشمند و تحول‌آفرین در راستای پیشرفت تکنولوژی و صنعت کشور و منویات مقام معظم رهبری در تحقق شعار سال 1399 «جهش تولید» بودیم و این واحد دانشگاهی در سالی که گذشت با انعقاد تفاهم‌نامه با بعضی از بنگاه‌های اقتصادی ازجمله شرکت سهامی ذوب‌آهن، شرکت قطعه‌کاران و شرکت گلنور در تعامل با صنعت پیشرو بوده است.

 
1400/02/07 تاریخ :
27 تعداد بازدید :
تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان می باشد. line info@iauln.ac.ir
Powered by DorsaPortal