ENGLISH line5 فارسی line1
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۷ آذر
دانشجویان
اختراع سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار در دانشگاه آزاد اسلامی لنجان
اختراع سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار در دانشگاه آزاد اسلامی لنجان سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار توسط عضو مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان اختراع شد.

 

 
کورش علی‌فرد هدف از اختراع سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار را خشکسالی‌های چند سال اخیر عنوان کرد و گفت: کم‌آب بودن ذاتی کشور ایران، ما را برآن داشت تا به تبعیت از اجدادمان با استفاده از تکنولوژی روز، سعی بر غلبه این مشکل قدیمی صنعت کشاورزی در مناطق گرم و خشک کنیم.

مخترع سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار تأکید کرد: به‌کارگرفتن هوش مصنوعی در صنعت کشاورزی و آبیاری محصولات زراعی، نوید تولید محصولاتی با کیفیت بهتر و هزینه کمتر را پیش روی ما قرار داده است

علی‌فرد با تشریح اختراع سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار بیان کرد: در محاسبه سیستم‌های آبیاری تحت فشار در روش penman تبخیر و تعرق گیاه مرجع (ETR) محاسبه شده که به‌علت متغیر بودن پارامترهای جوی در طول دوره کشت مانند دمای هوا، گرمای نهان تبخیر و فشار هوا امکان محاسبه دقیق نیاز آبی گیاه وجود ندارد؛ بنابراین به کمک سنسورها و هوشمندکردن سیستم آبیاری و با محاسبه دقیق نیاز آبی گیاه به‌صورت لحظه‌ای، می‌توان از هدررفت مقدار زیادی آب در این صنعت جلوگیری کرد.

وی افزود: با دریافت پارامترهای اقلیمی از طریق یک ایستگاه هواشناسی کوچک یا درگاه اینترنتی و کدنویسی الگوریتم بر روی یک ریزپردازنده و اعمال فرمان‌های آن از طریق کنتاکتورها و رله‌ها به پمپ و شیرهای الکتریکی می‌توان نیاز ناخالص آبیاری را کاهش چشمگیری داد

مخترع سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار افزود: در طراحی سیستم آبیاری، برای پرهیز از وارد شدن شوک آبی به گیاه، مقادیر فاکتورهای اقلیمی مانند سرعت باد، دمای هوا، فشار بخار اشباء، رطوبت هوا و تابش خالص خورشید باید بیشینه در نظر گرفته شوند. در صورت تحقق نیافتن این حالات بیشینه مقدار بیشترآب مورد نیاز محاسبه شده هدر رفته و در صورت  استفاده از سیستم هوشمند مدیریت آبیاری تحت فشار میزان مصرف ناخالص آب  به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش  پیدا می‌کند.

علی‌فرد بیان کرد: سیستم هوشمند مدیریت آبیاری تحت فشار با محاسبه بارندگی مؤثر به‌صورت دقیق و اعمال آن در محاسبات سیستم آبیاری از اتلاف آب باران در هنگام بارندگی جلوگیری می‌کند.

 

 

رئیس مرکز رشد واحدهای فناور واحد لنجان نیز به خبرنگار آنا گفت: با استفاده از سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار در شبکه آبیاری فضای سبز شهرها می‌توان به میزان قابل توجهی در مصرف آب شیرین مورد نیاز فضای سبز شهرها صرفه‌جویی کرد یا با همان میزان آب به گسترش بیشتر فضای سبز شهری پرداخت.

امیرحسین پاک‌شیر با بیان عملکرد شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان، مؤسسه خصوصی و یا تعاونی هستند که به‌منظور تحقق اهداف علمی و اقتصادی شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری، توسعه اقتصاد دانش‌محور، هم‌افزایی علم و ثروت، تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان به‌ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوط تشکیل شده است.

پاک‌شیر مأموریت اصلى مراکز رشد را ایجاد فضاى مناسب جهت تجارى‌سازی دستاوردهاى تحقیقاتى  و حمایت از توسعه کسب و کارهاى دانش‌بنیان دانست و افزود: مرکز رشد دانشگاه آزاد لنجان با ارائه خدمات حمایتى از ایجاد و توسعه کسب و کارهای جدید توسط کارآفرینان در قالب واحدهاى نوپاى فعال در حوزه فناوری‌هاى پیشرفته و اهداف اقتصادى مبتنى بر دانش و فناورى پشتیبانى مى‌کند.

 
1397/09/19 تاریخ :
116 تعداد بازدید :
تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان می باشد. line info@iauln.ac.ir
Powered by DorsaPortal